İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde ödüller dağıtıldı

Spread the love

Montreal Türk Filmleri Festivali’nde bu yıl uzun, kısa ve belgesel olmak üzere üç dalda değerlendirme yapılırken sinemaya emek veren oyuncular da ödül aldı.

Başak Büyükçelen’e ödülünü Fahri Başkonsolos Emin Battika verdi.

Son üç yıl içinde gerçekleştirilen filmlerin yer alabildiği yarışmada Festival yönetiminden edinilen bilgilere göre 100’e yakın film değerlendirildi. Hisar Kısa Film Seçkisi’nin de yer aldığı değerlendirmelerde 7 film ödüle layık bulundu.

Reis Çelik ödülünü Büyükelçi Tuncay Babalı’nın elinden aldı.

Buna göre En İyi Yönetmen Ödülü Lal Gece filminin yönetmeni Reis Çelik’e, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Kaybedenler Kulübü’ndeki rolüyle Yiğit Özşener’e, Türk Sinemasına Yeni Soluk Getiren En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Yangın Var filmindeki rolüyle Nesrin Cavadzade’ye, Sinema Sanatına Katkıda Bulunan En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Geriye Kalan filmindeki rolüyle Devin Özgür Çınar’a verildi.

Başak Büyükçelen’in filmi Derin Nefes Al.

En İyi Kısa Film Ödülü Hisar Kısa Film Seçkisi çerçevesinde gösterilen Başak Büyükçelen’in Derin Nefes Al filmine giderken, Umut Veren En İyi Genç Yönetmen Ödülü ünlü oyuncu Ruhi Sarı’nın başrolünü oynadığı İstirahat Odası filminin yönetmeni Hakan Burcuoğlu’na verildi.

En İyi Belgesel Ödülü ise Ali İhtiyar’ın yönettiği İki Dua Bir İnanç filmine verildi. Umut Veren En İyi Genç Yönetmen Ödülü aldığını Fransa’da öğrenen Hakan Burcuoğlu sevincini ve seçici kurula teşekkürlerini telefon ve e-iletiyle bildirdi. Sevincini belirten Hakan Burcuoğlu festivalde bulunamadığı için de üzgün olduğunu sözlerine ekledi. Hakan Burcuoğlu’nun ödülü festival yönetimince adresine gönderildi.

İlyas Salman Reis Çelik’in Lal Gece’sinde.
Devin Özgür Çınar Geriye Kalan’da.
Yiğit Özşener Kaybedenler Kulübü’nde.

Fotoğraflar: Bizim Anadolu / Moustafa Saad

Bizim Anadolu / Haziran 2013

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir