İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Misafir’e Montreal’den En İyi Film Ödülü

Spread the love

Kuruculuğunu ve Başkanlığını Ömer F. Özen’in, Başkan Yardımcılığı ve Sanat Yönetmenliğini Ali İhtiyar’ın yaptığı Montreal Türk Filmleri Festivali 10. yaşını kutladı.

Montreal Türk Filmleri Şenliği

25-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen ve açılış filmi olarak Andaç Haznedaroğlu’nun Misafir’inin seçildiği 10. Montreal Türk Filmleri Festivali açılış galasında 10 yıldan bu yana katkıda bulunan kuruluş ve gönüllü çalışan kişilere onur plaket ve belgeleri sunuldu.

Festival gönüllülerinden Ayşegül Karslı plaketini Ömer Özen’in elinden aldı, kendisi de Başkana çiçek sundu.

Açılışta yaptığı konuşmada on yıldan beri tüm katkıda bulunan kuruluşlara ve gönüllü çalışanlara teşekkürlerini bildiren Başkan Ömer F. Özen, ‘bugüne kadar bu güzel etkinliği yaşatabilmek için çok uğraşı vermelerine karşın yeterince destek bulamadıklarından onuncu yılında şenliği bitirmeye karar verdikleri’ni belirtti.

Başkan Ömer Özen konuşmasını yaparken.

Özellikle Montreallilerin büyük ilgi gösterdikleri Türk Filmleri Festivali’ne ‘kurumsal destek bulunamadığının’ altını çizen Başkan Yardımcısı ve Sanat Yönetmeni Ali İhtiyar da yaptığı konuşmada, ‘büyük emeklerin verildiği böyle bir festivalin kurumsal destek olmadan ayakta duramayacağını gördükleri için üzülerek bu kararı almak durumunda kaldıklarını’ sözlerine ekledi.

Ömer Özen ve Ali İhtiyar Seçici Kurul üyeleriyle.

10. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde uzun, kısa ve belgesel olarak 22 film gösterildi.

İzleyiciler.

Açılış filmi olarak Suriyeli sığınmacıların sorunlarını işleyen Andaç Haznedaroğlu’nun Misafir’inin seçildiği Festivalde, aralarında Müzikli Bir Hikâye, Saklı Cennet, Üstad-ı Mıh, Son Bedrettiniler’in de olduğu belgesel filmler gösterilirken, Ronaldo, Toprak, Sirayet, Frekans gibi birçok kısa film de yer aldı.

Onur belgesi alan Gözde Mavi Ömer Özen ile birlikte.

Montreallilerin Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları ve Fikret Reyhan’ın Sarı Sıcak’ını da izleme olanağını bulduğu 10. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde En İyi Film Ödülü, iki yıl önce Her Şey Aşktan adlı filmiyle festivale konuk olan Andaç Haznedaroğlu’nun yeni filmi Misafir’e gitti.

Misafir’e En İyi Film Ödülü
Misafir’in yönetmeni Andaç Haznedaroğlu.

Montreal’den ulaştığımız Andaç Haznedaroğlu ödüle ilişkin duygularını şöyle dile getirdi:

Filmimiz ‘The Guest’ Suriyeli mültecilerin sesi olmaya devam ediyor. Ekibim adına Montreal Türk Filmleri Festivali’nde gösterilmekten ve ödül almaktan gurur duyuyoruz. Değerli Festival ekibine ve jüriye çok teşekkür ederiz.”

Müzikli Bir Hikâye En İyi Belgesel Ödülünü kazandı.
Yönetmen Jale İncekol.

En İyi Belgesel Ödülü’nü ‘Müzikli Bir Hikâye’ ile alan Yönetmen Jale İncekol ise duygularını şöyle belirtti: “Müzikli Bir Hikâye, bir insanın tek başına dünyayı güzelleştirebileceğini anlatan bir film. İzmirli bir müzik öğretmeni, Muş’un Varto İlçesi’nde bir mezra okulunda köy çocuklarıyla kırk kişilik bir orkestra kuruyor. Çocuklar, keman, gitar, piyano, bağlama çalıyor, Türkçe, Kürtçe, İngilizce şarkılar söylüyorlar. İlk duyduğum anda beni büyüleyen bu hikâye; pek çok kişi için umut olur diye düşünmüştüm. Dünyanın bir ucundan Kanada’dan, Montreal Türk Filmleri Festivali’nden En İyi Belgesel Film ödülüne layık bulundu. Benim için çok anlamlı ve özel bir ödül. Festivalde emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.”

Recep Bozgöz

Ronaldo filmiyle En İyi Kısa Film Ödülünü alan Recep Bozgöz şunları söyledi:

“Ronaldo’yu çok güzel bir ekiple çektik. Öncelikle ekibime ve filmimi bu ödüle layık gören jüriye ve de festival ekibine teşekkür ederim.”

Sarı Sıcak
Yönetmen Fikret Reyhan

Seçiciler Kurulu Büyük Özel Ödülü’nü ise Sarı Sıcak filmiyle alan Fikret Reyhan ödülle ilgili duygularını şöyle yansıttı:

“Kanada’da Türk sinemasının tanıtımını yapmak gibi önemli bir misyonu olan Montreal Türk Filmleri Festivali’nin bir parçası olmak bizim için çok değerliydi.

Filmimizi ödüle layık gören Seçiciler Kurulu’na ve bu anlamlı festivalin gerçekleşmesine vesile olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Nice on yıllara…”

Ömer Özen, Başkonsolos Deniz Barkan Umruk ve Ali İhtiyar birlikte.

Açılış Galasına Türkiye’nin Montreal Başkonsolosu Deniz Barkan Umruk, Kebek Yüksek Eğitim Bakanlığı Siyasi Ataşesi Madeleine Sultan, Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Şeşen, Türk Kültür Merkezi Başkanı Yılmaz Ekinci, Montreal Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Mesud Aliyev, Montreal sinema ve sanat dünyasından insanlar ve kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

Festivali gerçekleştiren yönetim…

Festivalin sona ereceğini duyan Montrealli izleyiciler, Türk filmlerini izlemek için tek olanak olarak gördükleri Festivalin sona ermesiyle artık Türk filmlerine ulaşamayacakları için büyük üzüntülerini bildirdiler.

Festival sonunda anı fotoğrafı.

Bizim Anadolu / 30 Mayıs 2018

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir