İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Defne’nin Bir Mevsimi

Spread the love

Une saison de Daphné

DEFNE’NİN BİR MEVSİMİ (Açılış filmi)
19 Mayıs, Cuma 20.00’de
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Türkiye. 2016. Yön.: Mehmet Öztürk. 90 dk.
Oyn: Hande Subaşı, Gökhan Alkan, Mert Öcal
Türkçe, Fransızca altyazı
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Örnek: https://www.youtube.com/watch?v=qSxw648gFmM
Yönetmen Mehmet Öztürk’ün katılımıyla
Yaz ayıdır. Türkiye-Suriye sınırındaki Antakya’da askeri darbe öncesidir. Defne ve Leyla üniversite sınav sonuçlarını beklemektedirler. Ferhat yurtdışına çıkmak için vize aramaktadır. Her 14 Temmuz’da İsrail’e giden lise aşkı Meryem’i beklemektedir. Ferhat Defne’ye gizliden gizliye aşıktır. Ferhat Suriye’de bir kardeşini kaybetmiştir.

Ferhat’ın kardeşlerinden biri olan İnayet İstanbul’dan gelir. Bu arada Defne üniversiteye yazılır. Ancak İnayet’i tanıdıktan sonra gitmekte tereddüt eder. Bir gün Defne ve Leyla Sabahattin ile karşılaşırlar. Polisler Sabahattin’e durmasını söylerler ve kızlar panik olurlar. Defne dövülür. Sabahattin Suriye’ye kaçar. Leyla bir köye sığınır. Ferhat askerler tarafından yakalanır.

UNE SAISON DE DAPHNÉ

(Açılış Filmi / Film d’ouverture / Opening Film)
Vendredi 19 mai, à 20h
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Turquie. 2016. Réal.: Mehmet Öztürk. 90 min.
Avec Hande Subasi, Gökhan Alkan, Mert Öcal
Version originale turque avec sous-titres français
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Extrait : https://www.youtube.com/watch?v=qSxw648gFmM
Avec la participation du réalisateur Mehmet Öztürk
C’était l’été, au seuil du coup d’État militaire, à Antioche, sur la frontière turco-syrienne. Daphné et Leyla attendent les résultats des examens pour l’université. Ferhat cherche un visa pour partir à l’étranger. Chaque 14 juillet il attend Myriam, un amour de collège, partie en Israël.

Secrètement, Ferhat est amoureux de Daphné. Il perd un de ses frères en Syrie. Inayet, l’un des frères de Ferhat, revient d’Istanbul. Cependant, Daphné est admise à l’université. Mais après avoir fait connaissance d’Inayet, elle hésite à partir. Daphné et Leyla croisent Sabahattin. Les policiers lui ordonnent de s’arrêter, les filles sont paniquées. Daphné est abattue. Sabahattin fuit en Syrie. Leyla se réfugie dans un village. Ferhat est intercepté par des militaires…

A SEASON OF DAPHNE (Opening film)
Friday May 19th, 8pm
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Turkey. 2016. Dir.: Mehmet Öztürk. 90 min.
With: Hande Subasi, Gökhan Alkan, Mert Öcal
Original Turkish version with French Subtitles
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Fragment: https://www.youtube.com/watch?v=qSxw648gFmM
With the participation of Director Mehmet Öztürk
It was summer and just before the military coup at Antioch in the border of Turkey and Syria. Daphne and Leyla were waiting for the results of their exams of university. Ferhat was seeking a visa in order to go to abroad.

Every 14th of July, he was waiting for Myriam who left for Israel. Ferhat was in love with Daphne, secretly. He lost one of his brother in Syria. One of his brothers, Inayet came from Istanbul. In meantime, Daphne was registered for university. However, she has been hesitating once she met Inayet. Daphne and Leyla met Sabahattin. The police arrested Sabahattin and the girls were panicked. Daphne was beaten. Sabahattin escaped to Syria. Leyla took refuge in a village. Ferhat was arrested by the solders.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir