İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çırak / The Apprentice / l’Apprenti

Spread the love

ÇIRAK
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
21 Mayıs, Pazar 17.00’de
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Türkiye. 2015. Yön.: Emre Konuk. 90 dk.
Oyn: Hakan Atalay, Çiğdem Şelışık Onat, Tuğrul Çetiner, Levent Öktem
Türkçe, İngilizce altyazı
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Örnek: https://vimeo.com/185336625
Alim, terzilik yapan Yakup Usta’nın yanında on beş yıldır çıraklık yapmaktadır. Takıntılı ve ölmekten aşırı derecede korkan bir insan olan Alim, yaşamını monoton bir çizgiye hapsetmiştir. Sabah dükkânı açar, ustası gelinceye dek ya uyuklar ya da televizyon izler. Akşam ise Kahveci Kemal’le birlikte, onun arabasında evinin yolunu tutar.

Televizyonda izlediği bir haberde LPG’li araçların güvenli olmadığını, durup dururken patlayabileceklerini öğrenen Alim, Kemal’in arabasını ve bindiği taksileri kontrol etmeye başlar. Her defasında LPG’li araçlarla karşılaşır. Bu yüzden dükkâna daha yakın bir yere taşınmaya karar verir. Yaşamındaki bu küçük değişiklik Alim için bir dönüm noktası olacaktır.

Çırak

THE APPRENTICE

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Sunday May 21st , 5pm
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Turkey. 2015. Dir.: Emre Konuk. 90 min.
With: Hakan Atalay, Çigdem Selisik Onat, Tugrul Çetiner, Levent Öktem
Original Turkish version with English subtitles
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Fragment: https://vimeo.com/185336625
Alim works as a tailor´s apprentice to Yakup for the past 15 years. Obsessive and fearful of death, he is stuck in the routine of the daily life. He opens the store in the morning and either takes a nap or watches TV until his boss arrives. In the evening, he goes home carpooling with Kemal from the coffeehouse.

When he watches a news on TV about the perils of cars running on LPG, he starts to check out each taxi he rides on to see whether it runs on LPG or not. Each time, he marks a score. To avoid using a vehicle, he decides to move to a new apartment closer to work. This little change would be a vital turning point for Alim.

APPRENTI

Dimanche 21 mai, à 17h
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Turquie. 2015. Réal.: Emre Konuk. 90 min.
Avec Hakan Atalay, Çigdem Selisik Onat, Tugrul Çetiner, Levent Öktem
Version originale turque avec sous-titres anglais
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Extrait : https://vimeo.com/185336625
Alim travaille comme apprenti tailleur de Yakup depuis 15 ans. Alim est obsédé et il a extrêmement peur de mourir, donc il s’est emprisonné dans la monotonie quotidienne. Il ouvre le magasin le matin et il somnole ou regarde la télé jusqu’à l’arrivée de son maître. Et le soir, il retourne chez lui en voiture avec Kemal qui travaille dans le café. Dans une nouvelle de télé, Alim apprend que les voitures qui fonctionnent avec GLP ne sont pas sécuritaires et qu’elles pouvaient exploser brusquement, donc il commence à surveiller la voiture de Kemal et les taxis qu’il prend.

Il se rencontre chaque fois des véhicules avec GLP. En conséquence, il décide de déménager dans un appartement plus proche au magasin qu’il travaille. Ce petit changement serait un point tournant dans la vie d’Alim.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir