İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5. Montreal Türk Filmleri Festivali’ne yıldız yağdı

Spread the love

5. Montreal Türk Filmleri Festivali sinemaseverlere gerçek bir sinema şenliği yaşattı.

Sanatçılar Yiğit Özşener, Nesrin Cavadzade, Devin Özgür Çınar ve Başak Büyükçelen ödül töreninde birlikte.

Bu yıl 17-23 Mayıs tarihleri arasında Bizim Anadolu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ottava Büyükelçiliği’nin katkılarıyla gerçekleştirilen 5. Montreal Türk Filmleri Festivali sinemaseverlere gerçek bir sinema şenliği yaşattı.

Geleneksel olarak değerli filmler ve festivallerin yer aldığı Cinéma du Parc salonlarında düzenlenen 5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde bu yıl toplam 29 film gösterildi.

Son üç yılın yapıtlarından 8 uzun film gösterilirken, Sadri Alışık ve Ayla Algan’ın baş rollerini oynadığı, yönetmenliğini ise Atıf Yılmaz’ın yaptığı Türk Sineması’nın klasiklerinden ‘Ahh Güzel İstanbul’ da izleyicilerin yoğun ilgisini çekti.

Açılış Filmi ‘Yangın Var’

Nesrin Cavadzade ile Osman Sonant Yangın Var’ın bir sahnesinde.

Nesrin Cavadzade ile Osman Sonant’ın başrollerini, Yavuz Bingöl ve Erkan Can gibi sanatçıların önemli rollerini paylaştığı Murat Saraçoğlu’nun ‘Yangın Var’ının açılış filmi olarak seçildiği 5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde, İlyas Salman’ın başrolünü yüklendiği Reis Çelik’in ‘Lal Gece’si, Devin Özgür Çınar, Erkan Bektaş ve Şebnem Hassanisoughi’nin başrollerini oynadığı Çiğdem Vitrinel’in ‘Geriye Kalan’ı, Yiğit Özşener, Ahu Türkpençe ve Nejat İşler’in başrollerini paylaştığı Tolga Örnek’in ‘Kaybedenler Kulübü’ de gösterilen filmler arasındaydı. Festival’de ayrıca Erkan Büker’in ‘Zor Yılların Kayıp Çocukları’, Raşit Çelikezer’in ‘Can’ı, Aytaç Ağırlar’ın ‘İncir Reçeli’ gösterilirken, 5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nin kapanış filmi ise Belma Baş’ın ‘Zefir’ adlı yapıtı oldu.

5. Montreal Türk Filmleri Festivali bu yıl ayrıca geleneksel olarak kısa ve belgesel filmlere de yer verdi.

Başak Büyükçelen ve Nesrin Cavadzade 5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde.

9 filmin yer aldığı bu bölümde iki belgesel yer aldı. Bunlar Ali İhtiyar’ın ‘İki Dua Bir İnanç’ ve Taha Feyizli’nin ‘Öbür Yanım’ adlı yapıtlarıydı. Kısa filmler bölümünde ise şu filmler yarıştı: İlkyaz Kocatepe’den ‘Bir Kurabiye Masalı’, Zuhal Akmeşe’den ‘Her Yer Hiç Kimse’, Adar Bozbay’dan ‘Dilsiz’, Hakan Burcuoğlu’dan ‘İstirahat Odası’, Nadim Güç’ten ‘Dört Duvar Saraybosna’, Şerif Toklucu’dan ‘Sus’, Barış Hancıoğlu’dan ‘Tam Ekran’ ve Syned Sindrajed’den ‘Kapadokya’.

Bu yıl Montreal Türk Filmleri Festivali Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’yle işbirliği’ne girerek 2013 Hisar Kısa Film Seçkisi’ni de Montreal sinemaseverlerine sundu.

5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde gösterilen Hisar Kısa Film Seçkisi’nde şu filmler yer aldı: Buğu (Burak Koçak), Buhar (Abdurrahman Öner), Derin Nefes Al (Başak Büyükçelen), Dom (Halil Aygün), Eviçko (Ziya Demirel), Hala (Veysel Akşahin), Küpeli (Çetin Baskın / Metin Akdemir), Maya (Rodi Yüzbaşı), Müphem (Süleyman Demirel) ve Üstümüzden Geçti Bulut (Yaşar Arif Karagülle).

Montreal tam bir sinema şöleni yaşadı

Türk sinemasının yeni yüzü Nesrin Cavadzade 5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde.

Montreal Türk Filmleri Festivali’ne bu yıl yıldız yağmuru yağdı. Son yıllarda ödüle doymayan, ‘Samanyolu’, ‘Alyazmalım’ gibi televizyon dizilerinin ünlü oyuncusu ve Türk sinemasının yeni yüzü Nesrin Cavadzade Murat Saraçoğlu’nun ‘Yangın Var’ ve Başak Büyükçelen’in ‘Derin Nefes Al’ filmiyle Festivale katılırken, bir yıldız da uzun süre televizyonlarda oynayan Türkân Şoray ve Şener Şen’in başrollerini paylaştığı ‘İkinci Bahar’ dizisinin asi kızı, ‘Hayat Türküsü’ dizisinin Hayat Öğretmeni, ayrıca ‘Gönül Yarası’ filminde emekli Nazım Öğretmenin (Şener Şen) kızı Piraye’yi başarıyla canlandıran ve Çiğdem Vitrinel’in ‘Geriye Kalan’ filminde çıkarmış olduğu önemli bir karakterle Devin Özgür Çınar oldu. Bir de erkek yıldızımız vardı bu yıl; Türk televizyonlarında ‘Dudaktan Kalbe’ ve ‘Ezel’ gibi sevilen dizilerin önemli oyuncularından Yiğit Özşener Tolga Örnek’in ‘Kaybedenler Kulübü’yle 5. Montreal Türk Filmleri Festivali’ne katıldı.

Kebekli yönetmen Denys Desjardins izleyicilerle sohbet ederken..

Bu yılki Montreal Türk Filmleri Festivali’ni ayrıca bir çok ulusal ve uluslararası ödülün sahipleri ‘Lal Gece’ filmiyle Reis Çelik, ‘Derin Nefes Al’ filmiyle Başak Büyükçelen ve ‘İki Dua Bir İnanç’ filmiyle Ali İhtiyar gibi yönetmenler onurlandırırken, bir konuk yönetmen de Kebek-Türkiye yapımı ‘Kapadokya’ filmiyle Denys Desjardins oldu. Yıldızlarımız ve yönetmenlerimiz filmlerini sunduktan sonra sinemaseverlerle filmleri ve sinema üzerine konuştular ve izleyicilerin sorularını yanıtladılar.

Büyükelçi Tuncay Babalı sanatçılar Yiğit Özşener ve Reis Çelik ile sohbet ederken.

5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nin açılış galasına ve ödül törenine katılan Türkiye’nin Ottava Büyükelçisi Dr. Tuncay Babalı, yapmış olduğu konuşmada bu tür kültürel etkinliklerin önemine değindi. Festivalin sinemamızın ve dolayısıyla Türk kültürünün Kanada’da tanıtılmasının yolunu açacağını söyleyen Babalı, kendilerinin de bu tür etkinlikleri desteklediklerini bildirdi. Tuncay Babalı Türk toplumunun festivale önemli ölçüde ilgi göstermesini istedi ve toplum üyelerinden Kanadalı dostlarını da bu tür etkinliklere davet edip bir tür kültür elçiliği yapmalarını da beklediklerinin altını çizdi. Galaya Büyükelçi Tuncay Babalı’nın yanında Müsteşar Bahri Batu ve Büyükelçilik yetkilileriyle birlikte Türkiye’nin Kebek Fahri Başkonsolosu Emin Battika da katıldı.

Sanatçılar 5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde.
Yönetmen Başak Büyükçelen oyuncular Nesrin Cavadzade ve Devin Özgür Çınar ile Türk Barış Bahçesi şenliklerinde.
Yönetmen Reis Çelik ve Ali İhtiyar 5. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde sinemaseverlerle birlikte.

Fotoğraflar: Bizim Anadolu / Moustafa Saad

Bizim Anadolu / Haziran 2013

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir