İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Balkanların Kalbindeki Sahne

Spread the love

Stage At The Heart of The Balkans

BALKANLARIN KALBİNDEKİ SAHNE (Belgesel)
20 Mayıs, C.tesi, 17.00
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Türkiye. 2014. Yön.: İsmet Arasan. 60 dk.
Türkçe, İngilizce altyazı
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Örnek: https://vimeo.com/91538258
65 yıldır sahnede Türk dilini yaşatan, Abduş Hüseyin tarafından kurulmuş Makedonya’daki “Milli Kurum Türk Tiyatrosu” günümüzde de başarıyla çalışmaya devam ediyor.
Bu film, Balkanlardaki Türk tiyatrosunu konu eden ilk belgeseldir. Kamera, coğrafyasında azınlık olan Türklerin, Makedonlar, Arnavutlar ve Çingenelerle bir arada yaşadığı Üsküp’te ve İstanbul’da dolaşıyor.

Türk tiyatro seyircisi büyük göç hareketlerini, korkunç Üsküp depremini ve birçok siyasi çalkantıyı yaşadı, ama devletleri bile parçalanırken bütün baskılara karşın hep dimdik ayakta kaldı. Balkan Türkleri sanatın diliyle varlıklarını ve kültürlerini gönüller fethederek korumayı başardılar. Film temelleri aşkla atılan bu tiyatronun tılsımlı enerjisini besleyen kaynağın izini canlı tanıklar, belgeler ve filmler üzerinden sürüyor ve kendiliğinden bambaşka bir Balkan öyküsü ortaya çıkıyor.

STAGE AT THE HEART OF THE BALKANS (Doc)
Saturday May 20th, 5pm
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Turkey. 2014. Dir.: Ismet Arasan. 60 min.
Original Turkish Version with English Subtitles
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Fragment: https://vimeo.com/91538258
National Institution Macedonian Turkish Theatre founded by Abdush Hüseyin 65 years ago has been continuing to give life to Turkish language on theatre scenes since then.
This is the first documentary about the theatre in Turkish at the heart of the Balkans.

The camera moves through Istanbul and Skopje where Turks are the minority in this geography and where they live the culture of coexistence with Macedonians, Albanians, and Gipsies. Turkish theatre has survived in spite of all the repression while its audience has been experiencing tremendous migration, a terrible earthquake, and several cases of political tumult and disintegration of their lands.
Thanks to the art, Turks have been able to survive and protect their culture by conquering hearts. The film traces the source of the magical energy of the theatre along witnesses, documents, and movies… And there emerges a unique Balkan story.

SCÈNE AU CŒUR DES BALKANS
Samedi 20 mai, à 17h
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Turquie. 2014. Réal.: Ismet Arasan. 60 min.
Version turque avec sous-titres anglais
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Extrait : https://vimeo.com/91538258
“Institution Nationale Théâtre Turc” en Macédoine qui est fondée par Abdus Hüseyin continue à maintenir la langue turque sur la scène depuis 65 ans. Ce film est le premier documentaire qui traite le théâtre turc dans les Balkans. La caméra se promène à Istanbul et à Scopie où les turcs minoritaires cohabitaient avec les macédoniens, les albanais et les gitanes.

L’audience turque a vécu des énormes migrations, terrible tremblement de terre de Scopie, plusieurs chaos politiques, même la chute de leur pays. Pourtant, ils ont toujours resté fidèle malgré toutes les oppressions. Les Turcs des Balkans ont réussi à survivre et préserver leur culture en séduisant avec le langage de l’art. Ce film suit les traces de la source qui nourrit l’énergie magique de ce théâtre qui est fondé avec l’amour à l’aide des témoins, des documents et des films. Une histoire balkanique et unique apparait spontanément.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir