İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Sinemasının Montreal Çıkarması

Spread the love

Türk Sinemasının Montreal Çıkarmasında yıldız yağdı.

II. Montreal Türk Filmleri Haftası’nda “Uzak İhtimal”deki rolüyle Görkem Yeltan En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne layık görülürken, Yetkin Dikinciler “Mavi Gözlü Dev”deki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu, Dolunay Soysert aynı filmdeki rolüyle Sinema Kültürüne Katkıda Bulunan En İyi Kadın Oyuncu, Yapımcı Yönetmen Tolga Örnek “Gelibolu” filmiyle En İyi Belgesel Film Ödülü, genç Yapımcı Yönetmen Başak Büyükçelen ise “İkilem” filmiyle En İyi Kısa Film Ödülleriyle ödüllendirildiler.

Sanatçılar Dolunay Soysert, Yetkin Dikinciler ve Görkem Yeltan ödülleriyle.

HABER MERKEZİ – Gazetemizin bu yıl T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Film Yapımcıları Birliği (FİYAB) ve Türkiye’nin Ottava Büyükelçiliği’nin destekleriyle düzenlemiş olduğu, 21 – 30 Mayıs tarihleri arasında yer alan II. Montreal Türk Filmleri Haftası’nda 15 film gösterildi.

Sanatçılar havaalanında karşılandılar.

Açılış filmi olarak başrollerini Görkem Yeltan ve Nadir Sarıbacak’ın oynadığı Mahmut Fazıl Coşkun’un filmi “Uzak İhtimal”in seçildiği Montreal Türk Filmleri Haftası’nın gösterimleri Montreal’in tarihsel sinemalarından Cinéma du Parc ve ONF’nin Cinérobothèque salonlarında gerçekleştirildi.

Sanatçılar kent gezisinde Bizim Anadolu gazetesiyle.

“Uzak İhtimal”le başlayan II. Montreal Türk Filmleri Haftası, Abdullah Oğuz’un “Mutluluk”, Mert Baykal’ın “Pardon”, Biket İlhan’ın “Mavi Gözlü Dev”, Tolga Örnek’in “Gelibolu”, Aydın Sayman ve Ümit Cin Güven’in birlikte yapmış oldukları “Sır Çocukları”, Mahsun Kırmızıgül’ün “Güneşi Gördüm”, Yağmur ve Durul Taylan Kardeşlerin “Küçük Kıyamet”, Orhan Eskikoy ve Özgür Doğan’ın “İki Dil Bir Bavul”u ile sürdü; Ozan Adam’ın “Zymotic Amaurosis”, “Bir Olayın İnfazı Hakkında Tutanağın İki Adı ve Kırık Plaklarla Dolu Bir Bavul”, Merve Kayan ve Zeynep Dadak’ın “Bu Sahilde”, Onur Kahraman’ın “Gezinti”, Doğa Kılcıoğlu’nun “Kamerayla İzdivaç’ının ardından, Başak Büyükçelen’in “İkilem”iyle son buldu.

Bizim Anadolu’dan Ayşenil Ataoğul Yetkin Dikinciler ve Dolunay Soysert ile birlikte.

Montreal’de Türk toplumunca görsel bir şölene dönüştürülen II. Montreal Türk Filmleri Haftası’nda “Uzak İhtimal”deki rolüyle Görkem Yeltan En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne layık görülürken, Yetkin Dikinciler “Mavi Gözlü Dev”deki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu, Dolunay Soysert aynı filmdeki rolüyle Sinema Kültürüne Katkıda Bulunan En İyi Kadın Oyuncu, Yapımcı Yönetmen Tolga Örnek “Gelibolu” filmiyle En İyi Belgesel Film Ödülü, genç Yapımcı Yönetmen Başak Büyükçelen ise “İkilem” filmiyle En İyi Kısa Film Ödüllerine layık görüldüler.

Yönetmen Tolga Örnek’e ödülünü Fahri Başkonsolos G. Emin Battika verdi.

II. Montreal Türk Filmleri Haftası’nın konukları sanatçılar Görkem Yeltan, Yetkin Dikinciler, Dolunay Soysert, Yönetmen Tolga Örnek açılış galası ve film gösterimlerine katılıdı, izleyicilerle söyleşilerde bulunup sorulara yanıt verdiler. Kapanışta ise “İkilem” filminde iki karakteri canlandıran kadın başoyuncu Çağrı Berk de izleyicilerle birlikte olup filme ilişkin soruları yanıtladı, izleyicilerle bol bol fotoğraf çektirdi.

II. Montreal Türk Filmleri Haftası’nın Açılış Galası’na Türkiye’den gelen konuklar, Yönetmen Tolga Örnek, Oyuncular Görkem Yeltan, Yetkin Dikinciler, Dolunay Soysert, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Sinema Bölümü’nden Okan Yüce, FİYAB Başkanı Galip Gültekin, FİYAB Genel Sekreteri Serhat Ay, FİYAB’tan Sonkul Gültekin, Montreal’den Türkiye’nin Kebek Başkonsolosu Emin Battika, Bloc Québécois’dan Ahuntsic Milletvekili Maria Mourani, Türk Kanada Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Haktan Vardaryıldız, Turquébec Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Oryal Tanır, Montreal Türk Filmleri Haftası Başkanı ve gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ömer Özen, Montreal Türk Filmleri Haftası Başkan Yardımcısı Sinem Vardaryıldız ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Sanatçılar gösterimde.

Öte yandan II. Montreal Türk Filmleri Haftası’na Kebek Başbakanı Jean Charest, Montreal Belediye Başkanı Gérald Tremblay, Göçmenlik, Kültürel Topluluklardan ve Aileden Sorumlu Bakan Yolande James ve Kültür ve İletişim ve Kadın Konumu’ndan Sorumlu Bakan Christine St-Pierre birer ileti gönderip etkinliği kutladılar.

Şenliğe ilgi çok yüksek oldu.

 

Fotoğraflar: Kerem Saltuk, Mehmet Emin Işıkalp

Bizim Anadolu – Mayıs – Haziran 2010

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir