İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müzikli Hikâye / Une histoire avec de la musique /  A Story With Music

Spread the love
Müzikli Hikâye / Une Histoire avec de la musique / A Story with Music

MÜZIKLI HIKÂYE / UNE HISTOIRE AVEC DE LA MUSIQUE /  A STORY WITH MUSIC (Belg. / Doc)

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Turquie. 2017. Yön.: /Réal. Dir.: Jale İncekol. 34 min.

Türkçe, İngilizce altyazılı / Version originale turque avec sous-titres anglais

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

https://www.youtube.com/watch?v=d-FKVj3StcY

Hedefi müzik öğretmenliği yanı sıra müzisyenlik de yapmak olan Aslı Tanrıkulu İstanbul’da yaşamaktadır. Babasının ısrarı üzerine Muş’un Varto ilçesinde bir mezra okulunda öğretmenlik yapmaya karar verir. Büyük çekincelerle çıktığı yolda kendisiyle beraber pek çok kişinin yaşamına dokunup değişmesini sağlar.

Öğrencilerine önce müziği sevdirir. Çocuklar evlerinde annelerinin un eleğinden, hayvan derisinden, çivilerle, tellerle müzik aletleri yapar. Aslı öğretmen, notaların birleştirici gücünün yarattığı değişime tanık oldukça hedeflerini büyütmesi gerektiğini anlar. Sosyal medyada bir kampanya başlatır ve mezra okuluna kısa sürede ülkenin dört bir yanından enstrümanlar yağar. Daha sonra “11 Köyün Orkestrası” adını alacak olan 40 kişilik orkestra Türkçe, Kürtçe, İngilizce şarkılar söylemeye başlar.

Sonuç yalnızca çocukların çalgı çalıp şarkı söylemesi değildir elbette. Bir öğretmenin kurduğu hayal, öğrencilerden ailelere, diğer öğretmenlerden yöneticilere dalga dalga yayılan bir umut ışığına dönüşmüştür; bir insan dünyayı değiştirmiştir.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Aslı Tanrıkulu, dont l’ambition était d’être musicienne alors qu’elle était professeure de musique, vivait à Istanbul. Après que son père eut insisté, elle décide d’accepter un poste d’enseignante dans une école rurale du canton de Varto dans la province de Muş. Au cours de son aventure pédagogique qui commence par de grandes hésitations, elle touche de nombreuses vies. Elle commence un projet exigeant de tous les élèves de construire un instrument de musique à la maison avec tout ce qu’ils peuvent trouver comme des tamis à farine, des peaux de mouton, des clous et des cordes pour exalter un premier amour de la musique. En tant que professeur Aslı observe la différence que créent les notes de musique, et sent qu’elle doit mettre la barre plus haute. Peu de temps après, l’orchestre de 40 membres, qui sera plus tard appelé «l’orchestre des 11 villages», commence à jouer des œuvres en turc, en kurde et en anglais.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Aslı Tanrıkulu, whose ambition was to be a musician as she was a music teacher, used to live in İstanbul. after her father insists, she decides to take up a teacher position in a rural village school of Varto in Muş. During her teaching adventure which she starts with big hesitations, she touches so many live. She starts with a project involving all students to build a musical instrument at home using anything they could find such as flour sieve, sheepskin, nails and strings and wires which seeds the first love of music. As teacher Aslı observes the difference that the musical notes create, she feels that she needs to raise the bar higher. Soon after, the 40 member orchestra who is later named ‘orchestra of 11 villages’ starts performing in Turkish, Kurdish and English songs.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir