İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saklı Cennet / Paradis caché / Hidden Heaven

Spread the love

 

Saklı Cennet / Le Paradis caché / Hidden Heaven

SAKLI CENNET/PARADIS CACHÉ /HIDDEN HEAVEN (Belg./Doc.)

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Türkiye. 2017. Yön.: Çağatay Çelikbaş. 12.50 dk.

Türkçe, İngilizce altyazılı / Version originale turque avec sous-titres anglais

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Örnek: https://vimeo.com/244712152

Şifalı bitkilerle örtülü topraklarıyla bilinen oksijen deposu Kaz Dağları’nda süren yaşamı temel alan belgeselde konuşmacılar; bitkilerin değerini, hayvanlarla birlikte yaşamanın güzelliğini ve doğadan kopmayan yaşamı anlatıyor. Günümüz dünyasının yapay yaşam biçimlerinden uzak kalarak, geleneksel ve doğal yaşamı sürdüren köy insanlarının zeytinyağıyla takas usulü alışveriş yaptığı köyde yapay olan hiçbir şeye yer yok. Sağlıklı yaşamın hüküm sürdüğü bu yörede her şey doğal. Belgesel doğayla mücadele ederken, doğaya uyum sağlamanın önemine vurgu yapan insanların yaşamından kesitler sunuyor.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Ce documentaire à trait à la vie sur le mont Ida qui est bien connu pour son oxygénation élevé et ses herbes médicinales. Les protagonistes parlent de la beauté de la vie dans la nature avec les animaux et de la valeur des plantes. Ils vivent loin des modes de vie artificiels de notre temps. Le troc en échange d’huile d’olive selon des accords traditionnels et le choix d’une vie proche de la nature sont à la base de leur quotidien. Tout dans ce village est sain et naturel. Le documentaire présente leurs histoires, soulignant l’importance de s’intégrer à la nature même lorsqu’il faut lutter pour cela.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

The documentary is based on the life at Kazdağı (Mount Ida) well known with its high oxygen and its medicinal herbs. Speakers talk about the beauty of the life in nature with the animals and the value of the plants. They live far from the artificial daily lifestyles of our time. Barter shopping in exchange with olive oil within traditional terms and natural choices is the basis of their life. Everything in this village is healthy and natural. The documentary shows different people with their stories underlining the importance to adopt oneself to nature even when struggling with it.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir